Ürün ve hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin

 • İstanbul, Türkiye

  Balıkyolu Mah. 420. Sk. No:30
  Esenyurt/İstanbul

 • 0(212) 676 04 05

  Pazartesi-Cuma: 09:30 - 18:30

 • 0(212) 676 04 05

  Whatsapp İletişim

 • info444dekorasyon.com

  Detaylı bilgi alın

Alçıpan Bölme Duvar

Alçıpan Bölme Duvar

ÖRNEK ÇALIŞMALARIMIZ

Duvar yapılacak zemine dik olarak kurulan metal duvar iskeletlerinin her iki yüzüne ağır olmayan, hafif alçı levhanın (alçıpan) yerleştirilerek vidalanması ile oluşturulan, özellikle wc, banyo bölmeleri ile oda duvarları için kullanılan taşıyıcı amaçlı olmayan duvarları bölme duvar olarak tarif edebiliriz.

Eskiden beri kullanılan hepimizin bildiği sıva yerine duvara yapıştırılarak alçıpan kullanılırsa, bu uygulama hem dalgalanmaları hem pürüzleri ortadan kaldırdığından estetik, dekoratif bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca sıvada uygulandığı gibi üzerine boya, duvar kağıdı, fayans, karo uygulamaları da kolayca yapılabilmektedir.

Alçıpan yapısı itibariye yangına dayanıklı olmanın yanında ısı ve ses yalıtımı da sağlar. Alçıpanın tercih edilmesindeki önemli bir etken de dekoratif bir görünüm sağlaması nedeniyle güzel bir dekorasyonun tamamlayıcısı niteliğindedir.

Elektrik, su, telefon, network ile ilgili tüm kablo tesisatını gizleme olağını sağlar, kaba inşaatı ve taşıyıcı duvarları tamamlanmış inşaatlarda dahi odalar ve konutlar arasında rahatlıkla bölme duvar olarak kullanılabilir. Alçıpan hafif bir malzeme olduğundan binaların yükünü hafifleterek deprem riskini azaltır. Beton duvarlara nazaran çok daha ekonomiktir. Az bir malzemeyle hem zamandan hem de işçilikten tasarruf sağlar.

Bölme Duvar Uygulamaları

 • Metal Konstrüksiyonlu Alçıpan Bölme Duvar
 • Tek dikmeli konstrüksiyon, tek katlı kaplama
 • Tek dikmeli konstrüksiyon, çift katlı kaplama
 • Tek katlı kaplama, tek dikmeli konstrüksiyon
 • Tek katlı kaplama, çift dikmeli konstrüksiyon

 

Alçıpan duvar giydirme

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçı levha ile giydirme duvarın nasıl bir duvara montaj yapılacağını tespit ediniz. Duvar tuğla mı, gazbeton mu, betonarme mi, ahşap bir duvar mı? Duvar yüzeyinde girinti çıkıntılar var mı? Bunların tespitini yapınız.

Bu işlem sırasında uygulaması yapılacak olan alçı levha giydirme duvarın yüksekliğinin ne olacağı, dekorasyon amaçlı çıkıntıları olacak mı? dikkat edilmelidir. Kotun taşınmasına özen gösterilmelidir. Kot yanlış taşındığı zamanduvarda göze hoş görünmeyen eğrilikler olabilir.

Taşıyıcı konstrüksiyonun montajını yaparken önceden hazırlayacağız montaj planlarına ve alçı levha ile giydirme duvar yapımı iş sırasına uyunuz.

Alçı levhaların montajı yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta; duvarda pencere var mı? Duvarların birleşme noktasında metal iskeletli ve alçı ile yapıştırmada köşe birleşim noktaları kurallarına uyuluyor mu? Bunlara dikkat ediniz. Alçı levhaların montajı bittikten sonra arada kalan derzlere doldurulacak olan derz dolgu alçılarının alçı levhayı daha iyi tutması ve kuruyunca çatlamaması için derzlere çekeceğiniz derz bandı (file) işini dikkatli bir biçimde yapınız.

Teklif Formu

444 Dekorasyon İletişim
444 Dekorasyon WhatsApp
444 Dekorasyon İletişim
444 Dekorasyon WhatsApp